Rubrika: Finance

Chybí vám na mateřské peníze? Můžete si najít brigádu nebo zkusit začít podnikat!

Jste doma s malým dítětem, ale chybí vás finance? Co můžete dělat, abyste si přivydělaly? Zkuste si najít brigádu nebo třeba začněte konečně podnikat! 

Chybí vám na mateřské peníze? Můžete si najít brigádu nebo zkusit začít podnikat! 

Maminky, které jsou doma s dítětem na mateřské nebo rodičovské dovolené, sice dovolenou rozhodně nemají, ale více, než náročná péče o dítě, je může trápit finanční situace. Jelikož jsme momentálně všichni ohroženi inflací a tím, jak se všechno okolo nás zdražuje, peníze navíc do rodinného rozpočtu se prostě hodí. A možná více, než kdy dříve. Děti potřebují pořád něco nového, s věcí rychle vyrostou a je potřeba tedy něco neustále kupovat. K tomu jsou drahé energie i nájmy. Co s tím? I s dítětem si přece můžete přivydělat a můžete to pojmout jako svou novou šanci. 

malé dítě

Rozjeďte klidně podnikání! 

Mnoho maminek už na mateřské dovolené zkusilo začít postupně podnikat a vyšlo jim to, tak proč byste to nezkusila taky? Pokud jste dostatečně odvážná a chcete to, můžete to přece dokázat. Umíte něco, baví vás něco, co jste vždycky chtěla dělat, ale nebyl na to čas? Dneska je možné prodávat i na sociálních sítích, takže můžete zkusit něco vyrábět doma a pak to nabízet lidem v různých skupinách. Tím pádem nepotřebujete prostory, nemusíte mít třeba ani eshop a start tak budete mít o něco jednodušší. V dnešní době to chce mít nápad, ale třeba můžete zjistit i to, jaká je poptávka ve vašem okolí. Vrhnout se můžete do šití oblečení, doplňků, do kreativního tvoření, do výroby dekorací, dárkových předmětů a mnoho dalšího. Hlavně všechno můžete dělat doma a práci přizpůsobit svým možnostem. 

peníze navíc

Brigády v okolí ale i doma

Brigády a přivýdělky ale můžete najít i jinde, třeba na internetu je mnoho nabídek na práci z domova. Takové roznášení letáků vám třeba taky něco hodí a navíc můžete přitom mít dítě neustále u sebe. Na internetu se dnes navíc dá taky slušně přivydělat, a kdoví třeba u takové práce i jednou zůstanete. Vždy, než si ale něco najdete, zvažte, zda to můžete zvládnout. Každá práce navíc vyžaduje čas a úsilí. A ne každý to zvládne i s dítkem, které pořád něco potřebuje. Vyřešit musíte občas i hlídání. 

Hlavní je se z toho úplně nezbláznit a přinést do rodinného rozpočtu nějaké ty peníze k dobru. 

Kde si půjčit?

Pokud jsou potřeba peníze, jde si je člověk nějakým způsobem vydělat. Není vyhnutí, protože peníze jednoznačně zapotřebí jsou a jinak než prací si k nim normální člověk nepřijde. Jenže i kdyby se leckdo z nás snažil sebevíc, nikdy není jisté, že si vydělá tolik, kolik ke své spokojené existenci, respektive k provozování své vlastní firmy, potřebuje. Protože existuje celá řada potenciálně hrozících komplikací, jež mohou člověku zkřížit cestu a po ekonomické stránce mu zkomplikovat život.

dolar v sešívačce

Je jedno, jaká komplikace konkrétního člověka zrovna postihne. Podstatné je to, že třeba i naprosto nečekaně nemá co utrácet, protože už nemá ani korunu nebo má možná dokonce i jenom dluhy. A protože jde o hodně nepříjemnou situaci, je třeba najít řešení, jak se podobných problémů spojených s finanční nouzí zbavit.

Nejeden z nás tak třeba dospěje ke zjištění, že to nepůjde jinak než s využitím půjčky. A dost možná tomu tak je, protože se to nejednou jinak než půjčkou skutečně napravit nedá. Ovšem ani tento typ pomoci není naprosto dokonalý. A sice proto, že se musí nejprve najít někde, kdo dotyčnému ony potřebné peníze půjčí. A to nemusí být ani trochu snadné. Když totiž není zájemce o půjčku schopen prokázat, že bude schopen splácet, má smůlu.

jeden dolar

I když vlastně tato smůla nemusí být smůlou absolutní. Protože i v takových chvílích je tu ještě přinejmenším americká hypotéka, což je půjčka, která přichází náramně vhod všem, zejména těm se značnými finančními problémy. U ní se totiž zase až tak přísně neposuzují kvality žadatelů, co se jejich příjmů, registrů dlužníků a dalších záležitostí týká. Tady je hlavní, aby dal žadatel za půjčené peníze do zástavy nemovitost a aby měl z čeho splácet, a tím to víceméně končí.

A řekněte sami – není právě toto ideální řešení finančních potíží těch, kdo nejsou zase až tak bonitní?

Ne všechny cesty vedou k vytoužené půjčce

Možná patříte k milovníkům tradic a klasiky, a tato vaše vlastnost vám velí, vyrazit automaticky pro každou půjčku do banky. Ideálně do té s patřičně dlouhou historií. Jenže v takovém případě se vám může snadno stát, že vám váš plán jednoduše nevyjde. Problém spočívá v tom, že tyto tradiční instituce bedlivě dbají na to, aby o úvěr nepožádal někdo, na kom může ulpět byť ten nejmenší stín rizika, že půjčku nebude schopný v budoucnosti splácet. Ano, řeč není o ničem jiném, než o bonitě – kritériu, jehož hodnocení se nevyhnete, ať už se obrátíte kamkoli, neboť je předem dáno zákonem. Na druhou stranu, výsledek takového šetření závisí na tom, kdo vás a vaši finanční situaci bude hodnotit, a jaká k tomu použije kritéria. Je totiž velký rozdíl mezi tím, kdy se jedná pouze o vaše příjmy a výdaje, a tím, kdy je řeč také o dalších faktorech, ke kterým patří například věk a povolání žadatele, jeho rodinná situace, a jiné závazky. Pak snadno zjistíte, že člověk, který podniká, má děti a manželku na rodičovské dovolené, je na tom i se svými solidními příjmy mnohem hůř, než zaměstnanec, který je bez závazků.

symboly dolaru

Jak to tedy udělat, aby i podnikatelé a mladé rodiny dosáhly na půjčku?

Výsledek posuzování bonity do velké míry záleží na tom, kam pro úvěr vyrazíte. V nebankovní společnosti to v tomto směru budete mít mnohem snazší. Třeba proto, že je mnohem více flexibilní, je ochotná podmínky úvěrů měnit tak, aby lidem sedly přesně „na míru“, a nelpí na detailech. Jako příklad uveďme, že když máte zápis v registru, tak vám žádná banka půjčku nedá, aniž by je zajímalo, proč jste tento zápis získali. Naopak v nebankovní společnosti úvěr získat můžete, když dokážete, že ho budete schopni splácet.

trezor

A tímto způsobem se liší i přístup jednotlivých společností k bonitě. Platí, že kde je vůle, tam se vždy najde i schůdná cesta. A pro vás se tou cestou může stát například příjemná nebankovní hypotéka bez doložení příjmu.

Příchod dítěte změní finanční situaci

Dítě vám od základu změní život. Pokud si myslíte, že jste s partnerem na příchod nového člena připraveni, jste na omylu. Nebudu se ale zabývat partnerskými záležitostmi, ale těmi finančními.
Většina párů příchod nového člena do domácnosti plánuje. Pochyby jsou na místě a jsou zcela normální. Žena se obává nové role, zda všechno zvládne, muž se připravuje na roli živitele a může být u něj patrná nervozita. Na rovinu si řekněme, i když je sociální systém v poměru s jinými evropskými zeměmi celkem přející, rozpočet bude mnohdy napnutý. Ne nadarmo se říká, že dítě je jako hypotéka na dvacet pět let, někdy i na déle.
ulička v drogerii
Plánujte
Pokud si malého prcka naplánujte, nemůžete být až tak zaskočeni. Je dobré si udělat finanční rezervu dopředu. Obecně se říká tak pět platů. S pozitivním těhotenským testem nemusíte hned útočit na e-shopy a kamenné obchody a začít nakupovat. Je dobré se koukat, dělat si představu, ale mnohdy je spousta věcí úplně zbytečných. Zeptejte se kamarádek, které už mají děti, co je nutné a bez čeho se obejdete, aby jste zbytečně nevyhazovaly peníze, které budete potřebovat.
rodina s dítětem
Použité, ale pořád pěkné
Každá maminka chce mít miminko jako ze škatulky. Rozplývá se v obchodech nad oblečky, nakupuje jako šílená. Ze své zkušenosti ale vím, že spoustu věcí vůbec nestihl prcek unosit a některé jsme ani jednou neoblékli, neboť rostl závratnou rychlostí. Internet je plný bazarů, prodeje, již nošeného oblečení, které výborně splní ještě funkci a vy ušetříte. Podobné to může být i s kočárkem a dalším vybavením. Některé maminky se možná teď ošívají, ale věřte mi, že miminku je opravdu jedno v čem je oblečen a jestli má kočár za deset tisíc nebo třicet.
Kde ještě lze ušetřit
· Kojte!! Pokud je to možné, tak ušetříte tisíce při dnešních cenách sunaru.
· Drogérie!! Tam se vám mnohdy udělá zle. Nejenže budete fyzicky strhané, ale peněženka dostane zabrat. Zkuste nákupy přes internet a ve velkém. Ušetříte a ještě vám to přivezou domu.