Turistika – pohybová aktivita pro každého!

Jen málokterý sport je tak nenáročný na pohybovou zdatnost, kondici či vybavení, jakým je právě turistika. Není totiž nutné hned zdolávat nejvyšší vrcholy hor či se strachovat na nebezpečných ferratách. Turistika má mnoho podob a nikdo nestanovuje, které se ten či onen musí oddávat. Letošní sklonek podzimu nám nabízí výjimečně vysoké teploty, které přímo vybízí obout outdoorové boty a vyrazit někam do přírody. I když je počasí v nížinách příznivé, ve vyšších nadmořských výškách už je sem tam k vidění sněhová pokrývka.

žena na horách

Ta se sice ještě neudrží, ale ranní teploty pod bodem mrazu můžou nepříjemně překvapit nejednoho zkušeného horala. Pokud tedy neplánujete jen lehkou procházku, ale rovnou se chcete vydat do našich či zahraničních hor, nejprve se informujte o aktuální předpovědi. Oblečení je totiž potřeba přizpůsobit počasí, které zde panuje. Zdá se vám to jako samozřejmost? Možná byste byli sami překvapeni, jak tuto skutečnost řada lidí podceňuje. Do hor se vydávají lidé v neadekvátním oblečení a obuvi a záchranáři mají mnohdy plné ruce práce.

Kvalitní vybavení nejenom do hor

Kvalitní oblečení a obuv se samozřejmě netýká pouze vysokohorských tras, k podchlazení může dojít i v daleko nižších nadzemních výškách. Zatímco v letních měsících je turistika k oblečení poněkud nenáročná, na podzim a v zimě je tomu přesně naopak. Základ tvoří funkční vrstva, která odvádí přebytečný pot od těla. Po ní by mělo následovat termoprádlo, které udrží tělo v teple i v sychravém počasí. Na to pak přijde poslední vrstva, která by vás měla ochránit před deštěm, sněhem či nepříjemným větrem.

holky na výletě

Neméně důležitá je i kvalitní obuv, která udrží chodidlo v suchu a teple. Turistická obuv má navíc speciálně upravený vzorek, který zabraňuje uklouznutí na mnohdy nezpevněném a kluzkém terénu. Volnočasová obuv v případě turistiky je skutečně špatnou a mnohdy i neuváženou volbou.