Tchaj-wan, Krásný ostrov

Klenoty moderní architektury i starobylé chrámy, úžasné přírodní scenérie a dechberoucí vyhlídky, křišťálově čisté moře i malebné horské jezero – to vše můžete spatřit během cestování po Tchaj‑wanu. A to vše bez obav, v přátelské a bezpečné atmosféře, neboť Tchajwanci jsou velmi přátelští a tolerantní lidé a kriminalita je velmi nízká v porovnání se zeměmi Evropy.

taipei taiwan

Hlavní město Tchaj‑pej je kulturní, univerzitní a ekonomické centrum a nejatraktivnější turistické středisko, v němž jsou historické budovy chrámů pozoruhodně zakomponovány do moderní výstavby. Tchaj‑wan se pyšní velkým množstvím konfuciánských, taoistických a buddhistických chrámů. Atmosféru náboženských rituálů nasajete v budhistickém chrámu Lung‑šan či Konfuciově chrámu.
bílé kaly

V Národním palácovém muzeu zase najdete největší sbírku čínského umění, z památek stojí za prohlídku určitě Prezidentský palác nebo Čankajškova a Sunjatsenova pamětní síň. Jedna z nejvyšších budov na světě, Taipei 101, architektonický skvost s ojedinělým technickým řešením, díky němuž mrakodrap drží prvenství v bezpečnosti staveb na ostrově, vás okouzlí úžasnou vyhlídkou. Ve městě je i spousta nádherných parků, ve kterých si můžete odpočinout při náročných procházkách metropolí.

Jste-li příznivci roztomilých pand, pak nezapomeňte navštívit vyhlášenou tchajpejskou ZOO, odkud lze vyjet lanovkou na vrchol Mao‑kung a pokochat se nádhernou přírodní scenérií. Také si můžete pochutnat na šálku prvotřídního ručně zpracovaného čaje. Vystoupíte-li na nedalekou Sloní horu, odměnou vám bude jeden z nejlepších výhledů na město a Taipei 101.

V těsném sousedství metropole se nachází národní park Jang‑ming‑šan s termálními prameny, vodopády, turistickým stezkami a divokou přírodou. Na jaře vás zde okouzlí louky s kvetoucími kalami. Perlou mezi četnými národními parky Tchaj‑wanu je mramorový kaňon Taroko na východním pobřeží ostrova. Tady vás čeká putování soutěskou v pestré vegetaci několika klimatických typů podél divoké řeky s četnými vodopády. Masivy kamenných kvádrů vymodelovala eroze říčky do obdivuhodné bizarní krajiny.
dívka v moři

Poblíž Tchaj‑peje se nachází několik pláží, na které se snadno dostanete vlakem nebo autobusem. Pláže se zlatavým pískem omývá průzračně čistá, azurově modrá voda. Oblíbená pláž Baishawan na severním výběžku ostrova poskytuje za jasného počasí výhled na pobřeží Číny.

Plánujete‑li pobyt kratší než 90 dní, nemusíte si v ČR vyřizovat vízum, stačí pas platný minimálně šest měsíců po příletu.