Proč se nerezové zábradlí nepoužívá častěji

Asi každý z nás denně používá schodiště. Výjimku mohou tvořit pouze lidé hendikepovaní, pro které jakékoliv schody představují nepřekonatelnou překážku. Ale i na ty se myslí, a proto najdeme ve většině budov výtah, případně tam, kde jej z jakýchkoliv důvodů nelze instalovat (například kvůli nedostatku prostoru nebo proto, že se jedná o historicky významnou budovu), bývají nainstalovány nejrůznější druhy ramp.

Základní, avšak často přehlíženou součástí každého schodiště, je pak zábradlí. To může být z nejrůznějších materiálů a mít nejrůznější tvary, od obyčejných až po zdobné, které upoutají pozornost na první pohled. Tento posledně jmenovaný typ pak opět najdeme nejčastěji v historických budovách.

schodiste3

Co se materiálu týče, v současné době se na první příčky řadí kov, a není divu. Koneckonců má spoustu vlastností, které z něj dělají téměř ideální materiál. Je dostatečně tvrdý, takže se nezlomí ani při nárazu. To je poměrně důležité, neboť se tím předejde mnoha nehodám.

Zároveň je velmi pevný, takže se o něj i obézní člověk může opřít plnou vahou, aniž by jej nějak poškodil. I když tady je potřeba vzít v úvahu i způsob a kvalitu ukotvení a spojů. Ve většině případů však platí, že je naprosto bezpečné a odpovídá všem platným normám.

schodiste4

Avšak není kov jako kov. Ne všechny mají naprosto totožné vlastnosti a ne všechny jsou používány stejně. Například nerezové zábradlí je logicky dražší, než to běžné. To samozřejmě znamená, že jej prakticky vůbec nenajdeme ve vnitřních prostorách. Tam totiž není odolnost proti korozi prakticky potřeba. Ačkoliv je zde sice vždy možnost, že dojde například k vytopení domu, není to tak častý jev, aby ospravedlnil investici do nerezu.

Naopak u venkovních schodišť, vystavených po celý rok rozmarům počasí, je odolnost proti korozi jedním ze základních předpokladů. I z tohoto důvodu není z nerezu vyrobeno pouze zábradlí, nýbrž rovnou celé schodiště.

Je to samozřejmě logické. Byla by hloupost mít schody, které by se musely kvůli bezpečnosti uzavřít po prvním větším dešti. Zde je vyšší cena tohoto materiálu plně ospravedlněna. A to je jen dobře. Koneckonců, bezpečí v první řadě, ne?