Oni se nezmění

Čas od času slýcháme v televizi o ženách, které se na poslední chvíli vzepřely svým násilným partnerům a spolu s dětmi se ukryly, zažádaly o rozvod a konečně mohly volně dýchat… Nikdy jsem ale neslyšela o babičce nebo dědečkovi, kteří by se vzepřeli svým násilným dětem či dokonce vnoučatům. A přitom je to reálná situace.

pěst u kluka

Domácí násilí je nebezpečné hlavně v tom, že jde o rodinu a oběť si tak velmi často odmítá připustit, že se něco děje, nebo si říká, že se násilník změní. Nezmění. Čím víc se bude oběť snažit vyhovět požadavkům a poddávat se, tím víc se bude násilí stupňovat. To platí pro všechny případy. Když se ale jedná o rodiče či prarodiče, je to ještě trochu jiné. Starým a nemohoucím osobám je násilníkem často vtloukáno do hlavy, že jsou neužiteční a neschopní, že můžou být vlastně rádi, že se o ně někdo postará. Násilník se v nich snaží vzbudit představu, že jsou na obtíž. Také se často objevuje vyhrožování tím, že nebohý důchodce zůstane úplně sám. A toho se senioři obávají často ze všeho nejvíc. Představa, že už nikdy neuvidí svou rodinu, a že se o sebe časem nebudou moci sami postarat, je často vede k tomu, že svým potomkům raději odevzdají důchod a jsou jim po vůli. Často se za vzniklou situaci stydí a viní se z ní – jsou to přece oni, kdo potomky vychovali.

Jakoby už toto psychické týrání nebylo dost, přidává se v některých případech i týrání fyzické. Člověk si o seniorovi s monoklem, nebo odřeninami často řekne, že asi někde spadl, je už přece slabý. Málokoho napadne, že mu to mohl způsobit syn, nebo dcera.

Jakoby už fakt samotného fyzického i psychického týrání nebyl dosti děsivý, existuje ještě jeden faktor, který situaci zhoršuje. Někdy totiž senior vyhledá pomoc, ale je brán na lehkou váhu. Lidé, kteří by mu mohli pomoci, si řeknou, že je senilní a neberou ho vážně. A když se na situaci podívají, spokojí se s prohlášením seniorových potomků o tom, že se nic neděje a nebohý důchodce je zkrátka popletený.
Domácí násilí

Pomoci se seniorům může dostat na lince Bílého kruhu bezpečí. Jejich telefonní číslo je: 116 006. Je možné se jim dovolat i na čísle 257 317 110. Lidé zde seniorům věří a jednají bez předsudků. Opravdu pomáhají.