Očkování miminek

V článku opravdu nenajdete návod, co očkovat a co naopak vynechat. Vždy je na rodičích, aby oni společně s lékaři zvážili rizika aplikace ne/očkování. Vynecháme i finanční nákladnost očkování. V článku se seznámíme se základním očkování dítěte do jednoho roka.
teploměr, horečka
Rotaviry
Rotavirus je vysoce nakažlivý virus, vylučuje se stolicí. Vydrží na rukou, hračkách a na pevném povrchu až několik dnů, navíc je docela dobře odolný proti běžným desinfekčním prostředkům. Virus se projevuje průjmem, bolestmi břicha, zvracením a horečkou. Průjem a zvracení se objevuje několikrát během dne. V těžkém průběhu proti snadno může dojít k velkým ztrátám tekutin, které se nemusí obejít bez hospitalizace dítěte a infuzní léčby.
Pneumokokové onemocnění
Pneumokoková bakterie vyvolává spoustu onemocnění. Mezi ně patří pneumokoková meningitida (infekce mozkomíšních obalů, které chrání mozek a míchu), zánět středního ucha, zápal plic či otravu krve. Přenos probíhá prostřednictvím slin, kašlem nebo kýcháním. Nosičem onemocnění je až 20 % populace, přitom většina nosičů o tom, že jsou nosiči bakterie, vůbec neví.
Meningokok
Onemocnění meningokokem patří k nejrychleji se probíhajícím infekčním onemocněním. Onemocnění se nejprve projevuje jako obyčejné nachlazení nebo chřipka. Mezi první příznaky patří bolest hlavy, horečky a zvracení. Přidává se celková únava, ke které se o pár hodin později přidávají dýchací potíže, ztuhnutí krku. Dostavit se může zmatenost, záchvaty a ztráta vědomí. Následky onemocnění mohou být zjizvením kůže, poruchy zraku nebo sluchu, poruchy duševních a motorických dovedností nebo dokonce úmrtí nemocného.
S onemocněním se lze setkat v jakémkoli věku, ale nejvíce ohroženy jsou děti do 4 let a dospívající od 15 do 20 let. Onemocnění se šíří velmi snadno, kapénkami vzduchem.
nemocný medvídek
Plané neštovice
Infekční onemocnění planých neštovic je u zdravých dětí dobře snášeno bez větších komplikací. Tak tomu není u dospělých, u kterých může být průběh závažný. Onemocnění se projevuje červenými pupínky většinou bez vedlejších projevů. Nicméně, ani člověk, který prodělal plané neštovice, není ochráněn. Virus se může v těle zapouzdřit a probudit se k životu v jakémkoli věku svého hostitele.