Muži nepodceňujte potíže s močením

O prostatě se většině mužům zrovna dvakrát hovořit nechce. Problémy s močením, ale není vhodné podceňovat. Chodíte v noci často na záchod nebo máte jiné urologické potíže? Navštivte raději preventivně urologickou ordinaci. Přestaňte se stydět. V případě zdravotních potíží stud není na místě a návštěva lékaře vás může včas upozornit na závažné onemocnění. 
lékařský fonenddoskop
Ne každý problém s močením musí, ale nutně znamenat rakovinu prostaty
. Zbytněla prostata je jedním z nejčastějších zdravotních potíží u mužů ve věku nad padesát let. Lékař se vás podrobně vyptá na vaše potíže a jejich projevy a navrhne další postup. Vyšetření není příjemné, ale nebolí. Lékař vás bude vyšetřovat pohmatem přes konečník. Dalším možností diagnostikování zvětšení prostaty je sonografické vyšetření – ultrazvuk.

Tato vyšetření hodně napoví o vašem zdravotním stavu. Pokud máte jen mírné potíže, lékař se většinou rozhodne, že další léčba není nutná. Budete jen nadále sledování v urologické ambulanci.
fyzioterapie animace

Bohužel ruku v ruce s nezhoubným zbytnění prostaty přichází poměrně častý doprovodný jev – inkontinence.  Obtíže s močením mohou mít různé projevy. Slabý nebo přerušovaný proud moči, nutkání na záchod hlavně v noci a pocit neúplně vyprázdněného močového měchýře. Potíže vznikají tím, že zbytnělá prostata utlačuje močovou trubici.

Jaká je účinná prevence prostaty?

Bohužel stoprocentně účinná prevence proti zbytnění prostaty není. Vhodné je vyhnout se alkoholu a močopudným tekutinám. Nepít na noc příliš velké množství tekutin, protože kvalitu spánku vám značně ovlivní časté nutkání na močení právě v noci.

Pokud vám lékař nedoporučí jinou léčbu, můžete na mírné potíže užívat volně prodejné léky nebo potravinové doplňky. Lékárníci vám poskytnou odbornou radu, abyste se v množství nabízených produktů zorientovali.

Každý muž po padesátce by měl preventivně navštívit lékaře – urologa. S přibývajícím věkem totiž stoupá riziko zbytnění prostaty.