Menstruační kalíšek

Hygienická pomůcka pro ženy vyrobená z lékařského silikonu s sebou nese nespočet výhod. Neprodukujete díky němu žádný odpad, jelikož ho používáte opakovaně po dobu 5 až 15 let, za které samozřejmě ušetříte spoustu peněz. Kalíšek vás vyjde na zhruba 300 – 500,- Kč, zatímco vložky minimálně 300,- ročně, pokud počítáme ty nejlevnější. To máme za 10 let 3 000,- Kč. To už je sakra rozdíl, ne?

dívka, zrzavá

Mezi další výhody kalíšku patří jejich vliv na vaše zdraví. Je možné, že vám tampóny mohou způsobovat infekce, vysušovat sliznici, či ve výjimečných případech způsobit syndrom toxického šoku. Silikon, ze kterého je kalíšek vyroben nezpůsobuje téměř žádné alergie.

Kalíšek vyměňujete jednou za 4 až 12 hodin, záleží na tom, jak silná je vaše menstruace. O kalíšku ani nevíte, necítíte ho, v ničem vám nepřekáží, lze s ním sportovat, plavat, spát a koupat se.

Jedinými nevýhodami by mohla být manipulace, kterou se ze začátku budete muset naučit. Kalíšek po každém použití vylejete, vypláchnete a utřete. Pokud to provádíte doma, není to žádný problém, ovšem někde v obchodním centru to příliš příjemné nebude. Proto je lepší, když kalíšek zavedete znovu před tím, než jdete do jiného prostředí, pokud víte, že by později potřeboval vyměnit. V krajní nouzi najděte toaletu pro vozíčkáře, kde se nachází i umyvadlo, nebo s sebou noste lahev vody. Kalíšek dokáže udržet asi 30 ml krve, takže se nemusíte bát, že by ho byla potřeba měnit často.
menstruační kalíšek, menstruace

Co by vás mohlo odlákat je pohled na vaši krev, což dle mého názoru bude spíše o zvyku. Přece jenom, je to vaše krev, ačkoli uznávám, že to nemusí být zrovna příjemné. Pro tyto případy lze ale zakoupit kalíšek v černé barvě, která krev zamaskuje a použití může být tak snesitelnější.

Menstruační kalíšek není vhodný pro ty, které dosud neměly pohlavní styk. Je ale možné, že i pokud jste ho měly vás zavádění kalíšku může bolet, ale není to nic hrozného, navíc záleží na tom, jak ho tam dáváte. Výčnělek, který slouží na vytáhnutí kalíšku lze ustřihnout na vhodnou délku, která vám nebude překážet. Vyrábí se 2 velikosti – S a M. S je vhodná pro ženy do 25 let, které nerodily přirozenou cestou,  naopak M je pro ženy nad 25 let, které přirozenou cestou rodily. Záleží ale také na tom, jakou máte postavu, jestli sportujete či jste sexuálně aktivní.

Po skončení cyklu kalíšek na 5 minut vyvařte ve vodě a dejte zpátky do pytlíčku. Ano, tak jednoduché to je.

Menstruační kalíšek je tedy vhodný pro někoho, komu nevyhovovaly vložky či tampóny, rád zkouší něco nového, je ekologický a rád ušetří nějakou tu kačku. Jestli by pro vás ale byl vhodný nezjistíte, dokud ho nezkusíte!