Křížem krážem vodou


Vodáctví má v Českých zemích bohatou historii, která je stará více jak jedno sto šedesát let. První vodáci se sdružili již v roce 1866. Putování vodáků po českých tocích se stalo spolu s trampováním oblíbenou formou relaxace obzvláště pro lidi z města, ale samozřejmě nejen pro ně. Počátkem dvacátého stolení vznikl Český svaz kanoistů a vodní turistika způsobila zakládání tábořišť a také se konaly soutěže v této disciplíně, to vše pod vedením skautů.

sjíždění řeky.jpg

Stejně jako trampové, i vodáci byli a jsou milovníci přírody a vody jako takové. Sjíždění řek je pro ně nejen adrenalinovou záležitostí, ale také aktivním způsobem odpočinku. Tento druh zábavy a sportu tak vyhledávají nejen dospělí, ale i děti, dost často se vodáctví věnují celé rodiny. Radost ze sjíždění řek vodákům znepříjemnila výstavba vltavské kaskády a přehrad, jež mělo za následek zánik úseků s peřejemi.
pádlování na řece.jpg

Mezi nejvíce sjížděné řeky patří Lužnice, Sázava, Vltava, Ohře, Berounka a Otava. Jak šel čas a vodáctví se stávalo převážně záležitostí dovolenkovou, navíc bylo nákladné mít během roku loď někde uskladněnou a ani její pořizovací hodnota nebyla zanedbatelná, vznikly počátkem devadesátých let minulého století půjčovny lodí. Výpravy za sjížděním řek také organizují cestovní kanceláře.
muži na kánoy.jpg

S nejvíce příznivci vodáckého sportu se můžete setkat hlavně v létě a o prázdninách, kdy jsou navíc pořádány i vodácké tábory pro děti. Největší řeky v České republice spolu s okolní krajinou nabízí nejen krásnou podívanou, ale i spoustu dobrodružných a nezapomenutelných zážitků. Aby bylo cestování pokud možno pohodlné, v okolí hlavních toků najdete spoustu kempů, hospůdek a půjčoven. Jediným zádrhelem pro tento sport mohou být dlouhotrvající sucha, která mají za následek nízkou hladinu a vodáci tak některé úseky absolvují po svých a loď musí přenášet.