Jsou lepší klasické nebo americké hypotéky?

Hypotéka je u nás jedním z nejčastějších způsobů financování bydlení. A není divu. Cena nemovitostí je skutečně vysoká, a zdaleka ne všichni rodiče svým dětem založili stavební spoření, či jim jiným způsobem na tento účel šetřili.

Ovšem hypoték je mnoho typů, a laik může mít problém se v nich vyznat a rozhodnout se, který by pro něj byl výhodnější. Našetřit si totiž ve většině případů nepřipadá v úvahu. Ideální nemovitost se totiž neobjevuje každý den, a vzhledem k tomu, že by bylo nutné šetřit mnoho let, je jasné, že by byla dávno prodaná.

hypoteka3

Zůstává však otázka, pro jakou se rozhodnout. I zde se totiž objevují neustále nové druhy. Jedním z nich je i americký typ hypotéky. Ten se od toho klasického liší především tím, že zde není potřeba ručitel. Ručí se zde totiž předmětnou nemovitostí. Ta je až do úplného splacení celé částky dlužníkem, včetně všech úroků a poplatků, majetkem společnosti, která peníze poskytla.

Zde můžeme hned vidět jednu z výhod. Zdaleka ne každý má někoho, koho může požádat, aby mu byl ručitelem. A nebo nechtějí, neboť se jim nelíbí, že by měli své příbuzné či přátele zatahovat do svých problémů. Pro tyto lidi je tedy tento typ vhodný.

hypoteka5

Avšak jsou tu i nevýhody. Jak již bylo řečeno, u americké hypotéky https://www.fahd.cz/americka-hypoteka-nebankovni/ se nemovitost stává majetkem společnosti, která hypotéku poskytla, a to až do úplného zaplacení celé částky. Dlužník ji samozřejmě může užívat, avšak problémy mohou nastat například v případě, že by se chtěl odstěhovat.

Naproti tomu u těch, které jsou u nás běžné, je nemovitost majetkem daného člověka již od počátku. Na druhou stranu jsou zde i přísnější normy, co se týká kontroly schopnosti splácet. Je zde potřeba nejen ručitel, ale žadatel se prověřuje také v registru dlužníků a dokládá i svůj čistý měsíční příjem.

Záleží tedy na vás, jak se rozhodnete. Vždy si však pečlivě pročtěte ještě před podpisem smlouvu, ať poté nejste ošklivě překvapeni.