Jak zasáhne ekonomická krize děti?

Peníze, peníze, peníze. Tohle slovo dnes slýcháme častěji, než kdy dřív. Velké procento rodin i jednotlivců totiž trpí v souvislosti s neustálým zdražováním. Všude se skloňují slova jako chudoba, nedostatek, bankrot, krize. A ačkoliv finance řeší pouze dospělí, tyto problémy zasáhnou i do světa dětí. Jak?

chlapec s pokladničkou

Zvyk je železná košile

Donedávna byla většina dětí z českých rodin zvyklá na jakýsi blahobyt. Spousta dárků pod stromečkem, narozeninové oslavy, výlety, značkové hračky a oblečení. To všechno se najednou musí omezit. V podstatě sice nejde o žádnou katastrofu, jelikož děti si skutečně se všemi hračkami ani nestačí vyhrát, a do života nepotřebují hromady výletů, ani nákladné narozeninové oslavy, jenomže jde o princip, a tím je, že na to zkrátka byly zvyklé. Nyní si však budou muset začít zvykat na fakt, že je všeho méně, a ačkoliv jim možná nic chybět nebude, ten pocit pozlátka, které se nad nimi ještě nedávno vznášelo, najednou zmizí.

Dobroty

Naši předkové jedli co je, a to proto, že na to zkrátka byli zvyklí, a nemohli si vybírat. Naše děti však mohou, a tak upřednostňují drahé jogurty, speciality, a nejrůznější mlsy. Denní menu v podobě chlebu s máslem k snídani, klasického oběda, a studené večeře, je pro ně velkou neznámou, jelikož vyrůstají na výběrovém pečivu a značkových cereáliích, obědech z restaurací, a teplých večeřích. Často tak od dítěte slyšíte, že nejí to, ani ono, jelikož si zkrátka vždy mohlo vybírat. Nohama na zem, a děti zůstanou v šoku.

děti a jídlo

Zájmové kroužky

Přihlásit dítě na několik zájmových kroužků už se tak nějak stalo standardem. Rozšířit jim obzory, a naučit je něco navíc, aby v životě dosáhli větších možností, se však brzy také začne stávat nereálným. I zájmové kroužky podražily, a tak si je nebude moci dovolit každý rodič. Alespoň ne v takové míře, jako dodnes. Proto mnoho rodičů začne dávat přednost kroužkům, které jsou zdarma, a nebo se zaměří pouze na ten nejpodstatnější.