Finance ve vztahu

Pokud jste s někým dlouhodobě ve vztahu, určitě přemýšlíte nad budoucností, do které je zahrnuto třeba společné bydlení, ale také i finance, protože když spolu budete žít, je třeba si rozdělit, jak a kdo a co se bude platit. Objeví se úplně nové položky, které však budou společné, a proto je důležité probrat, jak se dané položky budou vůbec platit. Kdysi se to řešilo tak, že se udělal společný účet a manželé měli automaticky všechny vydělané peníze společné. To je dost nepraktické, a proto se to v dnešní době už málokdy praktikuje, což je na jednu stranu dobře. Je třeba, aby oba měli svoje vlastní peníze na svoje vlastní potřeby, protože pokud to tak kdysi bylo, lidé zapomínali sami na sebe a na to, že nějaká část peněz je jejich a vlastně mají právo na to si něco za ty vydělané peníze koupit.

platební karty

Také se naopak mohlo stávat, že jeden z manželského páru se o finance staral a přivlastňoval si tak větší část peněz a ten druhý vlastně neměl nic i přesto, že část peněz jeho byla.  Naštěstí je toto dnes opravdu rarita a lidé mají svoje vlastní účty. Jak to tedy vymyslet tak, aby bylo vše férové? Kromě dvou účtů, kde má každý svůj jeden, kam mu chodí jeho příjmy, je dobré si nechat vytvořit společný účet, ze kterého se budou platit položky spojené s oběma ve vztahu – nájem, jídlo, elektřina,…

spoření

Zkrátka položky, ve kterých figurují oba dva. Je jich více, pokud bydlíte spolu. Na tento účet se tedy budou posílat peníze z každého účtu. Bude se posílat stejná částka, kdyby došlo k rozpadu vztahu, ať se částka může rozdělit rovnoměrně napůl nebo kdyby se cokoliv stalo. Je dobré si vytvořit ještě jeden účet – spořicí účet. Tam se také bude posílat předem domluvená stejná částka pro oba. Tento účet bude sloužit jako záloha, kdyby se cokoliv stalo či jako šetření na nový gauč, auto,… I takto se dá domluvit a vidíte, že je vše fér.