Elektrárny

Elektrárny


Lidská civilizace potřebuje ke svému přežití spoustu energie. Elektrické energie. A aby lidé měli elektrickou energii, museli se postavit elektrárny.

První elektrárny byly vodní. Jsou to velice ekologická zařízení, protože stačí proud vody, který stéká jako vodopád z kopce, roztáčí turbíny a ty převedou mechanický pohyb na elektrickou energii. V české republice najdeme pár vodních elektráren na Vltavě, Labi, Dyji a Ohři. Nemáme vysoké hory, po kterých by přirozeně tekla voda a mohli bychom pod kopcem postavit elektrárnu, a proto se využívají přehrady a elektrárny jsou v přehradních hrázích.

elektrárna

Dalším typem elektráren jsou elektrárny tepelné. Tyto elektrárny potřebují k výrobě elektrické energie spalovat uhlí, ale pod tepelné elektrárny spadají i jaderné elektrárny. Tepelné elektrárny, které spalují uhlí se již pomalu kvůli ekologii přestávají využívat. Zato jaderné elektrárny, které máme v České republice v Dukovanech a Temelíně, tady by se měla přesunout pozornost lidstva, protože i když po reakci v reaktoru zůstávají uranové tyče, které je třeba přísným způsobem uskladňovat, stále je celý proces ekologičtější než tepelná elektrárny.

elektrárna

Zvláštními typy elektráren jsou ty, které využívají pouze přírodní živly, a to vítr a slunce. Větrné elektrárny najdeme na každém větším kopci, kde je zaručené, že tam vanou správné větry. Nejvíce jich najdeme na Ústecku. A hitem poslední doby jsou fotovoltaické elektrárny Plzeň, které využívají sluneční záření. Považují se za nejekologičtější, a dokonce se plánuje, že všechny novostavby od určitého roku stavby budou muset mít střechu z fotovoltaických panelů. Bez elektrické energie by lidstvo možná přežilo, ale dovedete si představit svět bez všech přístrojů, nejen mobilů, což vás napadne možná jako první, ale i vařiče, pračky, myčky, televize, rádio atd?