Dejte najíst dětem

Snad každý chce pro svoje blízké to nejlepší. O dětech to platí dvojnásob. Proč se tedy neustále objevují články o hladovějících, podvyživených nebo obézních dětech? Proč dospělí, kteří mají mít rozum a být jim příkladem, dopustí, aby jejich nejbližší si zadělali na zdravotní problémy už v dětství.
zeleninový špíz
Rodič má být vzorem, příkladem. Vše pramení z rodiny. Týká se to i stravovacích návyků. Nejsem zastánce ani jednoho vyostřeného tábora, vše ale musí mít hranice. Už od útlého věku je nutné dětem vštěpovat pravidla a řád. Je nezbytné, aby se naučily správně stolovat. Rodina má jíst společně u stolu. Jídla by se měla podávat přibližně ve stejnou dobu, tak aby všichni věděli, v kolik hodin mají být doma. Dnes, pokud se ve škole zeptáte žáků, zda doma společně zasedají k jídlům, jen málokdy se vám dostane kladné odpovědi. Často jedí odděleně, někdo u televize, počítače. Obvyklé je, že jídlo zcela i vynechají. Poté dochází k tomu, že z hladu snědí něco nezdravého. Pravidlem bývá, že jim na to rodiče dají ještě finance.
břišní tuk
Kdy tedy začít? Jestliže malého už přikrmujete, už sama kvůli sobě, nastavte i řád. Je jasné, že nebudete zcela dochvilná. Ale přibližně budete vědět, kdy snídáte a kdy přijdou na řadu další jídla. Dítě tak dostane režim a vy máte aspoň představu, jak na tom budete s časem. Pokud ho naučíte jíst pravidelně a pestrou stravu, nebudete řešit problémy v dalších vzdělávacích zařízeních. Je nepříjemné, pokud si vám učitelé stěžují, že vaše dítě je vybíravé a neumí sedět u stolu. Z ostudy pak máte kabát.
V dnešní době nezabráníte tomu, aby tu a tam malý snědl něco nezdravého. Mějte to ale pod kontrolou. Striktní zákazy a omezování nejsou žádoucí. Při první příležitosti, kterou si vždycky děti naleznou, vše doženou a často to z přejedení končí bolestí břicha a zažívacími problémy. Buďte realisti! Dnešní doba je neúprosná. Striktní dodržování zdravé výživy a opačného protipólu je nesmysl. Tu a tam, si dovolte malé zhřešení. Většinou to naplánujte s výletem, kdy po sportovním výkonu se můžete odměnit.
Malý člověk potřebuje ke správnému vývinu pestrou stravu. V malém množství ničemu neuškodíte. Nesmí to být ovšem denním chlebem.