Co budete potřebovat z bazénového příslušenství

Máte-li v plánu mít na zahradě nadzemní bazén, cenově dostupný, řekněme o průměru něco mezi třemi a čtyřmi metry, měli byste začít úpravou terénu a pokládkou geotextilní fólie, která chrání dno nádrže před mechanickým poškozením.

V další fázi již budete nádrž připravovat do provozu a napouštět vodou a bude nutné mít při ruce desinfekční prostředky (chlorovou nebo bezchlorovou chemii) a také filtraci. K desinfekci vody budete potřebovat tester pro měření pH vody a přípravky, které optimalizují její tvrdost. Může se hodit i dávkovací plovák na chlorové tablety, případně solinátor pro chlorování vody pomocí elektrolytického rozkladu slané vody. A pokud se rozhodnete dát přednost chemii bez chlóru, můžete jít cestou aktivního kyslíku (ozonizátoru s tvorbou ozónu, peroxidu vodíku a stříbra (dusičnanu stříbrného). Jistou možností je také využití UV lampy.

venkovní bazén

Co se týče bazénové filtrace, ta je u malých nádrží na bázi papírových vložek (kartuší), a u větších bazénů jde o filtraci s filtračním pískem nebo zeolitem. Srdcem filtrace je vždy čerpadlo s patřičným výkonem a s možností připojení bazénového vysavače, případně dalšího příslušenství. Filtrování vody je nezbytné k odstranění mechanických nečistot, jako je prach, drobné listy trav, odumřelá pokožka, vlasy, chlupy apod. Některé nečistoty však i přes výkonnou filtraci dopadají na dno a odtud se odstraňují bazénovými vysavači. U malých bazénů vystačíte s docela obyčejným ručním vysavačem.

napouštění vody

Pro provoz bazénu jsou důležité i hladinové zakrývací plachty, protože snižují vypařování vody a její ochlazování, což má přínos hlavně z ekonomického hlediska. Zároveň brání spadu nečistot na hladinu, čímž zas snižují frekvenci provozu filtračního zařízení a nasazování desinfekčních prostředků pro udržení potřebné jakosti vody. Zapomínat byste neměli u nadzemních bazénů z příslušenství chlorito.cz také na schůdky, které usnadňují vstup do vody.