Než zapneme pračku

Než zapneme pračku

Každá žena to zná. Děti přijdou denně ze školy ušpiněné, fleky na jejich prádle mnohdy odolávají všem našim snažením vyprat je dočista. Manžel se zas ušpinil v dílně. Mastné fleky od šmíru zas chtějí něco jiného, aby zmizely. A my jsme si nedali pozor a rtěnka a tvářenka se obtiskly na naše triko. V horkých dnech je třeba často prát i jemné spodní prádlo, halenky a vše další. I bytový textil má svá pravidla v údržbě. Jinak budeme prát jemné záclony a jinak těžké závěsy. Povlečení a prostěradla mají zas jiný způsob údržby. Je to celá věda, jak udržet prádlo v pěkném stavu a nezničit jeho atraktivní vzhled.

otočný spínač programů

Prací věda

          Neuchylujte se k přepírání v ruce, i když půjde o velmi jemné prádlo. Špína se nevypere úplně a prádlo se pak snadno zapere, ztrácí své barvy. Stačí zvolit ten správný prací program na vaší pračce.

          Respektujte pokyny na etiketě, která bývá na oblečení. Dle symbolů se snadno dozvíme, na jakou teplotu daný kus prát a jak později sušit nebo žehlit.

          Vybírejte pečlivě vhodný prací prostředek. Jsou různé prostředky, některé mají vlastnosti vhodné na jemné prádlo, jiné jsou dělané na odolnou špínu. Nutné je se zabývat i dávkováním pracího prostředku.

          Upřednostňujeme tekuté prostředky od práškových, po kterých snadno zůstávají na prádle usazené mapy po prášku.

          Aviváž je vhodná jen pro některé druhy prádla. Třeba pro funkční sportovní oděvy aviváž není vhodná, protože ruší funkčnost tohoto prádla.

          Před praním vždy obraťme kapsy. Děti i muži často zapomínají vyndat drobnosti jako mince, papírové kapesníky nebo fixy a propisovací tužky. Vyvarujeme se tak dalších nepříjemností.
sušení prádla

          Třiďte prádlo. Je nutné roztřídit prádlo nejen podle materiálu, ale i podle barvy. Světlé prádlo nepereme nikdy s tmavým prádlem nebo s prádlem, které je barevně nestabilní.

          Vždy si zkontrolujte, jaký prací program je pro daný kousek potřeba. Ušetříte si nejen kapsu, ale i starosti, jak dostat barevné fleky z ostatního prádla.

Pokud budete dodržovat pokyny pro správné praní a dobře se starat o svojí pračku, vaše prádlo bude vždy perfektní a budete bez starostí.